материалы для изготовления режущих кромок грейферов

Які матеріали застосувати для виготовлення ріжучих кромок (ножів) грейферів?

Яку марку сталі рекомендується застосувати для виготовлення ріжучих кромок (ножів) грейферів? Згідно ДСТУ 24599-87: це повинна бути сталь 10ХСНД з подальшим наплавленням електродом високої потужності. Результат не є естетичним. Чи можна застосувати сталь НАRDOX - 400 (450, 500)?

У конструюванні грейферів необхідно керуватися наведеними нижче порядком.

Загальні стандарти, виконання яких є доказом відповідності вантажозахоплювальних елементів, вимоги Технічного Регламенту Безпеки Машин (ТРБМ) наведені нижче:

  • ДСТУ ЕN 13135:2016 «Безпека вантажопідіймальних кранів. Проектування. Вимоги до обладнання»;
  • ДСТУ ЕN 13155: 2018 «Крани вантажопідіймальні. Вимоги з безпеки. Пристрої вантажозахватні знімні»;
  • ДСТУ ЕN 13001-1:2018 «Крани вантажопідіймальні. Загальні положення конструювання. Частина 1. Загальні принципи та вимоги»;
  • ДСТУ ЕN 13001-2:2018 «Крани вантажопідіймальні. Загальні положення конструювання. Частина 2. Вплив навантажень», а також стандартами на конкретні типи кранів.

Зазначені європейські та міжнародні стандарти не містять ніяких даних і вимог щодо вибору марок матеріалів. Вказуються тільки параметри міцності, відповідно до яких в залежності від конкретного застосування конструктор вибирає марки матеріалів.

ДСТУ 24599-87 в Україні не діє, але виробники можуть його використовувати в якості рекомендаційного тексту.

Київський завод ПТО має десятирічний досвід в області розробки і виготовлення грейферів для перевантаження сипучих вантажів і металобрухту обсягом від 1,5 до 5 м3 для кранів вантажопідйомністю від 3,2 до 20,0 т. Виготовлені на підприємстві грейфери працюють в морських і річкових портах, на металургійних і гірничо-збагачувальних комбінатах, коксохімічних заводах, різних кар'єрах.

Мостові грейферні крани КЗПТО

У базовому виконанні на ножі грейфера закладається сталь 10ХСНД з подальшим наплавленням твердосплавними матеріалами. Є позитивний досвід застосування для виготовлення ножів грейферів стали НАRDОХ 400/500. По міцності сталь Наrdох перевершує інші зварювані сталі, а за значенням ударної в'язкості можна порівняти зі звичайними конструкційними сталями. Сталь легко обробляється, згинається і зварюється. Незважаючи на високу міцність і ударну в'язкість листової сталі НАRDОХ, можна використовувати звичайні цехові методи обробки, щоб виготовити з неї необхідну деталь або конструкцію. Допустима механічна обробка - свердління, циліндричне зенкування, конічне зенкування, нарізання різьби та фрезерування. Однак використовується ця сталь зазвичай в тому випадку, якщо застосування такого матеріалу вимагає замовник, оскільки вартість відчутно відрізняється. Як альтернативний варіант застосовується аналог, високоміцну зносостійку сталь марки S690Q(QL). На (Мал. 1) показані ножі, виготовлені зі сталі S690QL з виконанням сітчастого наплавлення по зовнішній кромці ножа для його додаткового захисту від стирання, але зазвичай наплавка не потрібна.

Ножи из стали S690Ql
Мал. 1 Грейфер з ножами зі сталі S690QL

Твердість сталі 110Г13 становить не більше НВ 229. Шведські сталі Наrdох мають високу зносостійкість і, одночасно, в'язкість, при цьому забезпечується їх хороша зварюваність. Рекомендації зі зварювання сталі Наrdох наведені на сайтах офіційних дилерів компанії SAAB.

Твердість сталей Наrdох становить від НВ 320 до НВ 640. Кожна з ряду сталей цього найменування може бути використана для ножів грейферів. Чим вище твердість сталі, тим більший ресурс.